Akne je stanje kože, pri katerem gre za prekomerno delovanje žlez lojnic. Te žleze proizvajajo loj za hidracijo in zaščito kože, vendar lahko pri prekomerni proizvodnji pride do zamašitve teh žlez. To lahko povzroči akne v obliki luskaste rdeče kože, mozoljev, ogrcev in komedonov. Akne niso le težava najstnikov; pogosto se lahko pojavijo tudi v odraslost.
Običajno se pojavljajo na obrazu, čelu, prsih, zgornjem delu hrbta in ramenih, ker imajo ti predeli kože največ lojnic.
Lasni mešički so povezani z lojnicami. Akne nastanejo, ko se zamašeni lasni mešički vnamejo ali okužijo z bakterijami. Zamašitve in vnetja, ki se razvijejo globoko znotraj lasnih mešičkov, povzročajo cistične izbokline pod površino kože.
Poznamo več vrst aken, ki se lahko kažejo z vnetjem, tvorbo komedonov, milijev, mozoljev, gnojnic, nodul ali cist. Površinske lezije so običajno manjše in se hitro zacelijo. Pri zmernih ali hudih primerih okužen loj povzroči vnetje v okoliškem tkivu. Da bi preprečili brazgotinjenje, je treba akne zdraviti v zgodnjih fazah. Če se ne zdravi, lahko akne pripeljejo do nadaljnih vnetij in brazgotinjenja. Odstranjevanje akenskih brazgotin je težje kot zdravljenje aken samih.
Običajno so posledica pretiranega delovanja lojnic in zamašenih por. Obstajajo štirje glavni dejavniki, ki lahko zamašijo pore in povzročijo izbruh aken.
HORMONSKE SPREMEMBE:
Obdobje pubertete pri najstnikih, je eden največjih vzrokov za akne. Ko pride do hormonskega neravnovesja, se lahko poveča proizvodnja sebuma, kar vodi v mastno kožo, nagnjeno k aknam. Druga hormonska neravnovesja, ki lahko privedejo do aken, vključujejo sindrom policističnih jajčnikov (PCOS) pri ženskah in nepravilno delovanje ščitnice.
ODMRLE KOŽNE CELICE:
Ko preveč odmrlih kožnih celic potuje do por na površini kože, se lahko združijo in zamašijo pore, kar se kaže kot mozolj.
BAKTERIJSKO VNETJE:
Hude akne se pojavijo, ko v porah pride do okužbe z bakterijami. Bakterije lahko povzročijo vnetje in rdečico ter vodijo v tvorbo bolečih cist pod kožo. Ciste so izbokline, ki, podobno kot mozolji, vsebujejo gnoj, vendar ne tvorijo glave na zunanjem delu kože.
TIP KOŽE:
Če imate mastno kožo, lahko presežek sebuma na površini kože zamaši pore in povzroči akne. Če imate kombinirano kožo, ste lahko nagnjeni k aknam, na bolj mastnih predelih obraza. Občutljiva koža je lahko bolj dovzetna za dražilce in ima več neželenih reakcij.
Ogrci: Ogrci so majhne črne ali bele izbokline na koži, ki nastanejo zaradi zamašenih in vnetih por. Črni ogrci so odprti komedoni, ki se pojavijo, ko je pora zamašena s sebumom in odmrlim kožnim celicam, pri čemer ob stiku z zrakom oksidirajo in dobijo temno barvo. Beli ogrci so zaprti komedoni, pri katerih je pora zamašena, vendar ni izpostavljena zraku, zato ostanejo bele barve.
Odprti komedoni: Odprti komedoni so podvrsta ogrcev, ki so črne barve in imajo odprtino na vrhu, ki je vidna.
Pustule: Pustule so majhne izbokline, napolnjene s pusom. Pogosto so rdeče barve in imajo belo ali rumeno sredino. Pustule so pogosto povezane z aknami in lahko povzročijo vnetje in nelagodje.
Papule: Papule so majhne, trde, dvignjene izbokline na koži, ki so lahko rdeče, rožnate ali kožne barve. Običajno so posledica vnetja in lahko povzročijo srbenje ali bolečino.
Ciste: Ciste so globoko v koži ležeče oblike, napolnjene s tekočino, gnojem ali drugimi vsebinami. So podkožne in ponavadi povzročajo bolečino ter so lahko trajne, če se ne zdravijo ustrezno.
Noduli: Noduli so velike, trde, globoko ležeče izbokline, ki so lahko boleče na otip. Pogosto so posledica globokega vnetja v koži in so lahko trajni, če se ne zdravijo pravilno.
Štukljeva cesta 46
1000 Ljubljana
Slovenija
info@crystalmc.si
01 235 50 20
© 2024 • Crystal Medical Center • Politika zasebnosti • Splošni pogoji
Na naši strani uporabljamo piškotke za pravilno delovanje strani in beleženje obiskanosti strani. S strinjanjem nam dovolite uporabo piškotkov.
Ko obiščete katero koli spletno mesto, le to lahko shranjuje ali pridobi podatke v vašem brskalniku, večinoma v obliki piškotkov. Tukaj nadzirate svoje osebne nastavitve za piškotke.