Celične terapije, še posebej tiste, ki uporabljajo mezenhimske stromalne/matične celice (MSC), predstavljajo sodoben pristop k zdravljenju raznovrstnih bolezni. Namesto tradicionalnih metod, ki se osredotočajo na lajšanje simptomov in upočasnjevanje napredovanja bolezni, MSC spodbujajo zdravljenje preko aktiviranja naravnih procesov obnove poškodovanih tkiv. Multipotentne MSC lahko na različne načine vzpostavijo porušeno ravnovesje v vnetih, poškodovanih ali drugače prizadetih tkivih. Sprva so raziskave terapevtske uporabe MSC temeljile predvsem na njihovi sposobnosti diferenciacije v različne celične tipe, kasnejše odkritje njihovih imunomodulatornih in trofičnih lastnosti pa je odprlo dodatne možnosti za zdravljenje različnih bolezni, povezanih z imunskim sistemom.
MSC so multipotentne celice, ki se lahko diferencirajo v mezodermalne celične linije, kot so adipociti, osteociti in hondrociti. Čeprav so MSC sprva izolirali iz kostnega mozga, danes vemo, da jih najdemo v skoraj vseh tkivih, vključno z maščobnim tkivom in popkovnico. MSC imajo sposobnost migracije na mesta poškodb v telesu, kjer se diferencirajo in nadomestijo poškodovane celice ter spodbujajo regeneracijo tkiva. Poleg tega izkazujejo parakrino signalizacijo in komunikacijo med celicami preko izločanja različnih topnih dejavnikov in zunajceličnih veziklov. V vnetnem okolju delujejo imunomodulatorno na različne celice prirojenega in pridobljenega imunskega sistema, kar je ena od njihovih ključnih lastnosti, ki se izkorišča v terapevtske namene.
MSC se lahko uporabijo za lokalno regeneracijo tkiva ali za izkoriščanje njihovega sistemskega delovanja.
V GaiaCellu za nas razvijajo in pripravljajo celične pripravke najvišje kakovosti.
Varnostni profil zdravljenja z MSC je izjemno pomemben, saj se z njimi po vsem svetu zdravi vse več bolnikov z različnimi bolezenskimi stanji. Objavljeni podatki, pridobljeni iz randomiziranih kontroliranih kliničnih raziskav, ki so vključevale skoraj 3000 bolnikov, skupaj z našimi kliničnimi rezultati, kažejo, da je zdravljenje z intravensko aplikacijo MSC varno. V primerjavi s kontrolnimi skupinami je bila infuzija MSC povezana zgolj s povečanim tveganjem za povišano telesno temperaturo, medtem ko ni bilo zaznati akutne infuzijske toksičnosti, okužb, trombotičnih in tromboemboličnih dogodkov, malignih obolenj ali smrti.
Izdelek ImmunoArt MSC je bil uporabljen skoraj stokrat z enakim varnostnim profilom, kot je bil opisan v večjih kliničnih študijah.
Poškodbe in degeneracija sklepnega hrustanca in kosti predstavljajo velik klinični in zdravstveni izziv, ki za zdravstvo pomeni ogromne stroške. V zadnjih letih je uporaba celičnih terapij z mezenhimskimi matičnimi/stromalnimi celicami (MSC) postala zelo priljubljena pri zdravljenju ortopedskih obolenj, saj lahko te celice nadomestijo ali vsaj odložijo potrebo po drugih, bolj invazivnih ali manj učinkovitih metodah zdravljenja, kot je na primer vstavitev umetnega sklepa. Bolniki so prejemali tako lastne (avtologne) kot tuje (alogenske) celice.
Alogenska presaditev krvotvornih matičnih celic je učinkovit način zdravljenja številnih malignih in nemalignih hematoloških bolezni. Kljub temu se po presaditvi pogosto pojavi bolezen presadka proti gostitelju (GvHD, angl. Graft-versus-host disease). Ta se pri skladnih darovalcih pojavi v približno 30–40 % primerov, pri neskladnih pa v 60–80 % primerov. GvHD nastane, ko se presajene celice začnejo boriti proti telesu prejemnika (bolnika), kar prizadene predvsem prebavila, kožo, pljuča in jetra, kjer zaradi hudih vnetnih procesov prihaja do degeneracije tkiva. Umrljivost pri bolnikih z GvHD, ki ne reagirajo na zdravljenje s steroidi in biološkimi zdravili, lahko doseže do 85 %. V nekaterih državah so pripravki z mezenhimskimi matičnimi/stromalnimi celicami (MSC) zaradi njihovih močnih imunomodulatornih in regenerativnih sposobnosti že odobreni kot zdravila.
Akutne vnetne in kronične fibrozne pljučne bolezni imajo visoko stopnjo smrtnosti. Klinična preskušanja, ki se izvajajo po vsem svetu, kažejo, da zdravljenje z mezenhimskimi matičnimi/stromalnimi celicami (MSC) obeta veliko potenciala. Že na začetku pandemije COVID-19 so se MSC izkazale kot obetavna možnost za zdravljenje bolnikov, ki so zaradi sindroma akutne dihalne stiske (ARDS, angl. Acute Respiratory Distress Syndrome) potrebovali mehansko ventilacijo.
Kljub velikemu terapevtskemu napredku pri zdravljenju vnetnih revmatičnih bolezni, še vedno obstajajo bolniki, ki ne odgovarjajo na obstoječa zdravljenja. Po vsem svetu trenutno potekajo klinične študije, ki preučujejo možnosti zdravljenja teh bolnikov z mezenhimskimi matičnimi/stromalnimi celicami (MSC). Zgodnji rezultati teh študij kažejo, da so terapije z MSC varne. Pri bolnikih, ki so se pozitivno odzvali na zdravljenje, so opazili tudi izboljšanje laboratorijskih in kliničnih rezultatov.
Kronične vnetne bolezni prebavil predstavljajo pomembno področje za zdravljenje z mezenhimskimi matičnimi/stromalnimi celicami (MSC), predvsem zaradi imunomodulatornih in regenerativnih lastnosti teh celic v vnetnem okolju. Različne študije so pokazale pozitivne učinke zdravljenja z MSC, pri čemer je prišlo do izboljšanja kliničnih in laboratorijskih izvidov bolnikov.
Kronične rane ostajajo pomemben zdravstveni problem, zlasti zaradi vse večjega števila bolnikov in pomanjkanja učinkovitega načina zdravljenja. Terapevtsko delovanje MSC (mezenhimskih matičnih/stromalnih celic) se kaže predvsem preko izražanja različnih molekul, ki spodbujajo lokalne celične odzive in blažijo ostro mikrookolje kronične rane.
Kronične rane predstavljajo pomemben zdravstveni izziv, zlasti zaradi naraščajočega števila bolnikov in pomanjkanja učinkovitih načinov zdravljenja. Terapevtski učinki mezenhimskih matičnih/stromalnih celic (MSC) se kažejo predvsem skozi izražanje različnih molekul, ki spodbujajo lokalne celične odzive in ublažijo ostro mikrookolje kroničnih ran.
Kritična ishemija uda je najbolj napredovana oblika periferne arterijske bolezni, ki se običajno zdravi kirurško. Ker veliko bolnikov ne izpolnjuje pogojev za kirurško zdravljenje, je za njih pogosto edina možnost amputacija uda. Celične terapije z mezenhimskimi matičnimi/stromalnimi celicami (MSC) ponujajo nov pristop k zdravljenju, saj spodbujajo rast novih kapilar in izboljšujejo prekrvavljenost uda.
Kožne bolezni lahko povzročijo imunske motnje, zunanji dejavniki ali različna genetska stanja. Kadar običajna zdravljenja niso učinkovita, se lahko uporabi zdravljenje z mezenhimskimi matičnimi/stromalnimi celicami (MSC), predvsem zaradi njihovih regenerativnih, imunomodulatornih in diferenciacijskih lastnosti.
Presaditev avtolognega (bolniku lastnega) tkiva je zlati standard za obnovo tkiva, ki je potrebna za povrnitev oralne in maksilofacialne funkcije ter estetike. Zapletom, ki se lahko pojavijo pri pridobivanju tkiva za presaditev, se lahko izognemo s tkivno-inženirskimi pristopi. Ti pristopi uporabljajo biokompatibilne celične nosilce v kombinaciji z mezenhimskimi matičnimi/stromalnimi celicami (MSC), ki se lahko diferencirajo v želene celične tipe.
Pri estetskih posegih je regenerativni potencial mezenhimskih matičnih/stromalnih celic (MSC) dobro znan. Pridobivanje teh celic je preprosto, saj se izvaja mini liposukcija pod lokalno anestezijo. Ena od prednosti je, da za pridobitev zadostnega števila celic ni potrebno njihovo namnoževanje v laboratoriju.